arrow-up
Roulette77

Free

online

Support UkraineSupport Ukraine

Odpowiedzialne granie kluczowym czynnikiem iGamingu

Świadomość na temat hazardu zwiększa się z roku na rok, ale nadal pozostaje wiele kwestii, które praktycznie w każdym środowisku wzbudzają kontrowersje. Wszystko ze względu na rodzaj emocji, który uwalnia się podczas rozgrywki przy grach losowych. Człowiek łatwo ulega uzależnieniom i to dotyczy się wszystkiego, co wywołuje radość oraz euforię. Hazard idealnie wpisuje się w ten schemat i nieodpowiednie korzystanie z jego możliwości może doprowadzić do sporych problemów finansowych oraz psychicznych. Dlatego właśnie w kasynach internetowych kładzie się bardzo silny nacisk na odpowiedzialną grę. Każda strona internetowa musi zawierać podstronę, gdzie wyjaśnione zostaną wszelkie zagrożenia związane z grami losowymi oraz wymienione zostają ośrodki zajmujące się leczeniem uzależnień.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie bez względu na czynnik, który je powoduje, prawie zawsze wygląda tak samo. Wszystko opiera się na emocjach towarzyszących danej czynności i tym, jak wpływają one na daną osobę. Każdy jest inny – jedna osoba bardzo łatwo popada w uzależnienia, a inne jednostki mogą być o wiele odporniejsze. Nie ma czegoś takiego jak bezwzględna niewrażliwość na uzależnienie. Psychika człowieka zależy od tak wielu czynników, że w konkretnych okolicznościach każdy może popaść w kłopoty.

Gra wywołuje emocje, a trafienie wygranej na ulubionym automacie pobudza produkcje endorfin oraz adrenaliny w tak dużej ilości, że mózg może się do tego przyzwyczaić. Kiedy odbierze mu się tę możliwość, zaczyna wysyłać sygnały, że brakuje mu tych wyrzutów hormonów, a co za tym idzie – gry, która je wywołuje. Wszystko inne przestaje mieć znaczenie i gracz zaczyna rozmyślać o kolejnych sposobach na powrót do gry. Liczy się tylko rozgrywka na prawdziwe pieniądze, bo tylko ona i ryzyko z nią związane zapewniają odpowiednie warunki do nadprodukcji tych hormonów.

Podstawowe aspekty wejścia w uzależnienie

Rozpoznanie początkowych etapów uzależnienia nie jest trudne, ale jeśli ktoś pilnuje kilku podstawowych czynników, to powinien zdać sobie z tego sprawę:

  • Czas – jeśli gracz zauważy, że poświęca na grę coraz więcej czasu bez wyraźnej przyczyny, to znaczy, że podświadomie może szukać dodatkowych czynników wywołujących euforię.
  • Pieniądze – zawsze należy pilnować budżetu na grę i pod żadnym pozorem bez logicznego wytłumaczenia nie wolno go zwiększać. Historia hazardu zna sytuacje, kiedy bardzo bogaci ludzie tracili fortuny, bo po prostu grali o coraz wyższe stawki.
  • Odporność na uzależnienie – to prawda, że niektórzy mają lepsze predyspozycje do niepopadania w kłopoty z hazardem. Jednak każdy ma własną granicę i nigdy nie wolno bagatelizować tej sprawy.

Jeśli gracz pilnuje tych czynników i regularnie sprawdza, czy nie przekracza wyznaczonych przez siebie granic, to powinien sprawnie wyłapać moment, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze objawy uzależnienia.

Co może wpłynąć na uzależnienie od gier losowych?

Każdy człowiek zawsze szuka jednego czynnika, który jest odpowiedzialny za jego niepowodzenie. To spory błąd, bo najczęściej w ten sposób nie zwraca się uwagi na ogół problemu, a jedynie na jego część. Jeśli mowa o uzależnieniu od hazardu, to w grę wchodzi bardzo wiele czynników, które mogą determinować pojawienie się problemu i trudno byłoby wskazać, które z nich mają dominujące znaczenie, bo w zależności od osoby, mogą one mieć silniejsze lub słabsze znaczenie.

Bardzo ważny jest wiek gracza. Im ktoś jest młodszy, tym łatwiej podejmuje ryzyko, a to pierwszy krok do popadnięcia w problemy. Badania wykazały, że osoby, które grały w dzieciństwie, o wiele łatwiej uzależniają się w dorosłości. Pomimo tego, że to mężczyźni stanowią znakomitą większość uzależnień w iGamingu, to jest związane wyłącznie z niewielkim odsetkiem kobiet wśród graczy. Co więcej, badania wykazały, że kobiety szybciej popadają w uzależnienie.

Ogromne znaczenie ma także osobowość gracza i otoczenie, w jakim się znajduje. Jeśli w bliskim otoczeniu znajdują się osoby z problemami, to istnieje większe ryzyko popadnięcia w kłopoty z hazardem. Duże znaczenie mają tutaj także cechy charakteru, które przecież są indywidualne dla każdej jednostki. Jeśli ktoś lubi rywalizację, obsesyjnie podchodzi do każdego zadania i potrafi zatracić się w pracy, to o wiele łatwiej będzie mu popaść w uzależnienie.

Jak można przeciwdziałać uzależnieniu od hazardu?

O ile w przypadku kasyn działających stacjonarnie, nie można było powiedzieć, żeby istniało jakiekolwiek zaplecze pomocowe, to w przypadku serwisów internetowych jest wręcz przeciwnie. Jak zostało już wspomniane, każdy legalnie działający serwis musi udostępniać specjalną zakładkę „Odpowiedzialna Gra”. Oprócz tego operatorzy kasyn wprowadzają dodatkowe mechanizmy, które pozwalają lepiej kontrolować grę:

  • Limity związane z obrotem – niektóre kasyna pozwalają swoim użytkownikom na ustawienie limitów, których przekroczenie będzie powodowało zablokowanie dalszej gry. Może to być maksymalna kwota wpłat w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca lub suma obróconych środków.
  • Samowykluczenie – ostateczne rozwiązanie, które zaleca się stosować, kiedy tylko ktoś uświadomi sobie, że zaczyna mieć problem i gra może wymknąć mu się spod kontroli. Gracz aktywuje tę opcję i blokuje sobie dostęp do korzystania ze swojego konta na określony czas lub do momentu skontaktowania się z obsługą klienta.

Istotne jest, żeby w swoim otoczeniu zawsze mieć drugą osobę, która zna potencjalne ryzyko, będzie w stanie spojrzeć obiektywnie na sprawę i powiedzieć, kiedy zauważy narastający problem. Niestety w większości przypadków osoba uzależniona nie potrafi określić skali swojego problemu, a najczęściej wręcz neguje wyraźne symptomy. To właśnie wtedy ktoś bliski powinien zająć się tą kwestią za niego – skontaktować się ze specjalistą, przedstawić zaobserwowane zmiany i podjąć konkretne działania w celu przekonania do leczenia. Jeśli osoba uzależniona nie wyrazi chęci leczenia, nikt jej do tego nie zmusi i nie można rozpocząć tego procesu.